17.01.2022
#Aplikacje#Mobile#Porady#Web
„Chcemy zlecić stworzenie aplikacji.” To zdanie, które bardzo często rozpoczyna nasze rozmowy z nowym klientem. Wydawałoby się, że taki start gwarantuje natychmiastowe przejście do planowania działań. Nie zawsze jednak obie strony muszą rozumieć tak wyznaczony cel jednakowo.
4 minuty i przeczytane!
Czym są aplikacje webowe?
Czym są aplikacje mobilne?
Przyjazność dla użytkowników
Czas wprowadzenia aplikacji na rynek
Kryterium dostępności
Aspekt kosztowy
Jak więc wybrać optymalne rozwiązanie?
Często zdarza się, że „aplikacja” to skrót myślowy, do którego osoby nie zajmujące się na co dzień tworzeniem oprogramowania mają święte prawo. Aplikacje desktopowe, aplikacje webowe, aplikacje mobilne oraz kilka form hybrydowych – to rozwiązania, z których trzeba wybrać optymalne. Bardzo często wybór ten z czasem ograniczamy do odpowiedzi na pytanie: aplikacja webowa czy mobilna. Jakie są różnice? Dla kogo pierwszy z tych wyborów będzie lepszy, a dla kogo drugi? Oto kilka podstawowych faktów, które ułatwią odnalezienie się w temacie.
Czym są aplikacje webowe?
Aplikacje internetowe to aplikacje, do których dostęp uzyskuje się przez przeglądarkę internetową. Możesz z nich korzystać w przeglądarce na komputerze stacjonarnym, laptopie lub urządzeniu mobilnym, takim jak tablet czy smartfon. Dobrze zaprojektowane aplikacje internetowe są responsywne, co oznacza, że dopasowują się do ekranu i urządzenia, na którym są wyświetlane (podobnie jak responsywne strony internetowe). Zapewnia to pewną elastyczność w dotarciu do użytkowników, ponieważ nie musisz się martwić o to, na jakim urządzeniu są.
Aplikacje internetowe nie muszą być pobierane, więc nie zajmują miejsca na urządzeniu użytkownika. Oznacza to jednak, że użytkownik musi być podłączony do Internetu i mieć uruchomioną przeglądarkę (m.in. Chrome, Edge lub Safari), aby móc korzystać z funkcjonalności aplikacji.
Czym są aplikacje mobilne?
Aplikacje mobilne są pobierane i instalowane na urządzeniach przenośnych. Muszą być zaprojektowane dla konkretnej platformy ‑ zazwyczaj Android lub iOS. Kiedy użytkownik pobiera je na swoje urządzenie, mogą one uzyskać dostęp do zasobów systemowych tego urządzenia. Na przykład, jeśli pobierzesz aplikację do edycji zdjęć, prawdopodobnie będziesz musiał dać jej dostęp do galerii telefonu lub aparatu, aby cokolwiek z nią zrobić.
Program, który napędza aplikację mobilną, rezyduje i działa na urządzeniu, na które został pobrany. Oznacza to, że zajmuje miejsce na dysku i pobiera energię. Jednak w zależności od aplikacji, nie wszystkie dane i funkcje znajdują się na urządzeniu. Weźmy na przykład Instagram. Funkcjonalne części aplikacji są na urządzeniu, ale dane ‑ miliony postów i podpisów ‑ znajdują się na serwerach Instagrama. Aby zobaczyć te informacje, musisz być podłączony do Internetu.
Przyjazność dla użytkowników
W większości przypadków, aplikacje mobilne będę traktowane przez użytkowników jako bardziej przyjazne. Wiele z nich może pracować w trybie offline. Nawet w przypadku aplikacji, których funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na chmurze, użytkownicy mogą tworzyć wersje robocze i zapisywać je do opublikowania później, jeśli nie mają połączenia z Internetem. Prawdziwa aplikacja internetowa działa tylko wtedy, gdy użytkownik jest online. Aplikacje webowe są zazwyczaj wolniejsze i zależą w dużej mierze od jakości połączenia internetowego. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje mobilne możemy również uznać za bardziej zaawansowane funkcjonalnie niż aplikacje webowe. Wynika to głównie z możliwości wykorzystania zasobów systemowych urządzenia, takich jak np. GPS, aparat fotograficzny czy czytnik kodów kreskowych.
Czas wprowadzenia aplikacji na rynek
Aplikacje webowe będą zazwyczaj szybsze w przygotowaniu niż aplikacje mobilne, szczególnie jeśli naszym priorytetem będzie zapewnienie dostępu do nich jak najszerszemu gronu użytkowników. Jeśli chcesz, aby użytkownicy urządzeń Apple i Android mieli dostęp do aplikacji mobilnej, musisz opracować ją osobno dla obu platform. Nawet jeśli możliwe jest wykorzystanie rozwiązań międzyplatformowych, aplikacje muszą być przygotowane i uruchamiane oddzielnie. W przypadku aplikacji internetowej, mamy tylko jedno zadanie do wykonania. Po jej uruchomieniu, dostępna jest dla każdego – wystarczy użyć przeglądarki.
Kryterium dostępności
W przypadku aplikacji ogólnodostępnych, przyjmuje się, że lepiej sprawdzają się aplikacje mobilne. Dzieje się tak dlatego, że aplikacje te można znaleźć w sklepie z aplikacjami poprzez wyszukiwanie odpowiednich słów kluczowych. Aplikacje internetowe są trudniejsze do odnalezienia. Aby dotrzeć do świadomości odbiorców trzeba wykonać dodatkową pracę, aby skierować ruch na swoją stronę i zachęcić do korzystania z aplikacji.
Zasada ta wcale nie musi być jednak taka jednoznaczna. W niektórych przypadkach, przygotowując aplikację kierowaną do klientów, pacjentów czy pracowników danej organizacji, możemy zaoferować dostęp do niej jako dodatkowy benefit lub część procesu onboardingu. Aplikacja internetowa byłaby w tym scenariuszu równie korzystnym rozwiązaniem.
Jesteśmy gotowi do stworzenia Twojej aplikacji! A Ty?
Aspekt kosztowy
Choć koszty różnią się w zależności od projektu, aplikacje internetowe są zazwyczaj tańsze niż aplikacje mobilne. Wynika to po części z faktu, że aplikacje mobilne mogą być specyficzne dla danej platformy, wymagając specjalnych umiejętności kodowania i procesów uruchamiania. Zaprojektowanie, oprogramowanie oraz uruchomienie aplikacji mobilnych z uwzględnieniem różnych wielkości i proporcji ekranów, specyfiki urządzeń oraz wymogów systemowych będzie prawie zawsze procesem bardziej czasochłonnym dla zespołu deweloperskiego. Koszty utrzymania są również zazwyczaj niższe w przypadku aplikacji internetowych, ponieważ mają one wspólny kod i nie trzeba się martwić o wysyłanie aktualizacji lub pracę z różnymi instancjami aplikacji na urządzeniach wszystkich użytkowników. Sama aplikacja znajduje się w jednym miejscu w sieci, a ludzie mają do niej dostęp za pośrednictwem tego połączenia.
Jak więc wybrać optymalne rozwiązanie?
Oto kilka rad, które mogą ułatwić proces wyboru:
- Stwórz szybki szkic podstawowych wymagań biznesowych dla aplikacji. Ustal, jakie funkcje ma realizować aplikacja i dlaczego. Dołącz informacje o tym, kto będzie korzystał z aplikacji i jak się o niej dowie. Zestaw te ustalenia z powyższymi informacjami, aby zobaczyć, który typ aplikacji najlepiej obsługuje swoje potrzeby.
- Ustal jakimi zasobami dysponujesz. Jeśli własne zaplecze sprzętowo‑technologiczne daje możliwości wsparcia aplikacji internetowej lub zintegrowania jej z witryną, możesz zdecydować się na wybór takiego rozwiązania i zaplanowanie przygotowania rozwiązań natywnych w drugim kroku, kiedy aplikacja przejdzie pierwsze zderzenie z rzeczywistością i oczekiwaniami użytkowników.
- Skontaktuj się z ekspertami. Chętnie zapoznamy się ze specyfiką Twojego pomysłu i pomożemy zrozumieć, która ścieżka będzie najwłaściwsza.
Tomasz Kacała
Prezes Zarządu
tkacala@mbtmedia.pl
#Aplikacje#Mobile#Porady
Wybór rodzaju aplikacji – niełatwe zadanie
#Brief#Porady#Strony internetowe
Nowa strona internetowa – jak się przygotować do wdrożenia?
#Porady#Strony internetowe#WordPress
WordPress. Działasz on-line musisz poznać!