Certyfikaty SSL są dostępne w różnych typach, poziomach walidacji i – oczywiście – cenach. Która wersja certyfikatu SSL jest optymalna dla Twojej witryny/firmy i czy koniecznie musisz płacić za certyfikat SSL? Tłumaczymy!
Dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny?
Rodzaje certyfikatów SSL
Poziomy weryfikacji w certyfikatach SSL
Jak wybrać certyfikat SSL
Czy warto rozważyć opcję darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt?
Dlaczego certyfikat SSL jest tak ważny?
Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, stronę www swojej firmy czy bloga, SSL stał się już standardem. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie, że dane wymieniane między użytkownikiem a serwerem internetowym są szyfrowane i chronione przed zagrożeniami cybernetycznymi, takimi jak hakerzy, phishing i kradzież tożsamości.
Zasadniczo SSL jest wskaźnikiem dla odwiedzających, że mogą bezpiecznie udostępniać poufne informacje, takie jak numery kart kredytowych, identyfikatory, adresy e-mail i hasła w Twojej witrynie. Dlatego SSL wzmacnia zaufanie między Tobą a Twoimi klientami/odwiedzającymi.
Kiedy odwiedzasz stronę internetową, w jaki sposób możesz się upewnić, że jest to właściwa strona, a nie oszustwo mające na celu kradzież twoich informacji? Weryfikacja tożsamości jest niezbędna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w sieci, i tu właśnie pojawia się SSL. Certyfikat ten w wyższej wersji walidacji niż podstawowa (o czym poniżej) praktycznie zmniejsza do minimum szansę na podszycie się obcą stronę. Dlaczego? Aby go zainstalować należy przejść przez proces weryfikacji tożsamości. Innymi słowy, SSL jest dowodem na to, że Twoja witryna jest rzeczywiście Twoją witryną, a nie podróbką , co czyni ją skuteczną barierą przed witrynami phishingowymi.
Integralność danych to kolejna kluczowa zaleta SSL/TLS. Korzystając z kodu uwierzytelniania wiadomości (MAC), SSL/TLS zapewnia, że przesyłane dane nie zostaną utracone ani zmienione w żaden sposób. Wysyłane wiadomości są odbierane w niezmienionej formie.
Wreszcie certyfikat SSL pomaga nam uzyskać lepsze oceny w mechanizmach wyszukiwarki Google. Aby uczynić przeglądanie Internetu bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich, wyszukiwarki takie jak Google rozprawiły się z niezabezpieczonymi stronami internetowymi i jasno dały do zrozumienia, że preferują strony szyfrowane SSL – HTTPS zamiast HTTP. SSL zamienia Hypertext Transfer Protocol (HTTP) na Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS). Jego brak coraz częściej sprawia również, że mechanizmy przeglądarek, uznając naszą stronę za potencjalnie niebezpieczną, nie będą jej wyświetlać. To przekłada się na mniejszy ruch, mniejszy ruch to mniej zdarzeń do analizowania przez algorytmy Googla, w efekcie mniej szans na coraz lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Rodzaje certyfikatów
Istnieją dwie różne kategorie w rozróżnianiu typów certyfikatów SSL – liczba domen i subdomen oraz poziom walidacji certyfikatu. W związku z tym istnieją cztery różne typy certyfikatów SSL:
Certyfikaty SSL dla pojedynczej domeny
Jak sama nazwa wskazuje, ten typ certyfikatu zabezpiecza pojedynczą domenę i wszystkie strony w tej domenie. Nie zabezpiecza on jednak żadnych powiązanych subdomen. Na przykład, jeśli posiadamy certyfikat SSL dla domeny mbtmedia.pl obejmie on również wszystkie strony powiązane z tą domeną, takie jak mbtmedia.pl/blog/. Nie obejmie on jednak żadnych subdomen, takich jak aplikacje.mbtmedia.pl.
Certyfikaty SSL typu Wildcard
Podobnie jak certyfikat SSL dla pojedynczej domeny, certyfikat SSL Wildcard zabezpiecza tylko jedną domenę. Obejmuje on jednak również wszelkie subdomeny pierwszego poziomu (ich nieograniczoną liczbę) związane z tą pojedynczą domeną.
Certyfikaty SSL dla wielu domen
Cel tego certyfikatu jest całkowitym przeciwieństwem certyfikatu Wildcard SSL, ponieważ zabezpiecza on wiele domen, ale nie zabezpiecza żadnych powiązanych subdomen. Znany jest również jako Subject Alternative Name (SAN) i Unified Communication Certificate (UCC).
Certyfikaty SSL typu Wildcard dla wielu domen
Certyfikat SSL Multi-Domain Wildcard łączy w sobie cechy zarówno certyfikatów SSL Multi-Domain, jak i Wildcard. Innymi słowy, za pomocą jednego certyfikatu można zabezpieczyć wiele domen, a także wszystkie powiązane z nimi subdomeny.
Poziomy weryfikacji w certyfikatach SSL
Istnieją trzy podstawowe typy certyfikatów SSL dostępnych w komercyjnych urzędach certyfikacji: walidacja domeny (DV), walidacja organizacji (OV) i rozszerzona walidacja (EV).
Certyfikaty SSL z walidacją domeny (DV): Dla tych, którzy szukają niedrogiego i szybkiego sposobu na zabezpieczenie swojej witryny, certyfikat DV SSL jest idealnym rozwiązaniem. Ten typ certyfikatu weryfikuje własność określonego adresu internetowego, ale nie wymaga dodatkowej walidacji na poziomie organizacyjnym.
Certyfikaty SSL z weryfikacją organizacji (OV) zapewniają natychmiastowe potwierdzenie tożsamości i silną ochronę SSL dla Twojej witryny i firmy.
Certyfikaty EV SSL są obecnie złotym standardem bezpieczeństwa witryn internetowych. Zapewniają większe zaufanie i wiarygodność niż jakikolwiek inny typ certyfikatu SSL, taki jak certyfikaty z weryfikacją organizacji lub domeny.